25 Φεβ 2016

Ιστιοπλοία: Χρυσό και χάλκινο μετάλλιο στα 420 σε αγώνες στην Ιταλία

Δύο ακόμα σπουδαίες διεθνείς διακρίσεις πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοϊα. Σε μεγάλους αγώνες της κατηγορίας 420, που έγιναν στον Σαν Ρέμο της Ιταλίας, οι Ελληνες αθλητές κατέκτησαν δύο μετάλλια.

Αναλυτικά το χρυσό πήραν οι Βασίλης Γουργιώτης-Ορέστης Μπάτσης με 30 βαθμούς και το χάλκινο οι Νίκος Μπριλάκης- Γιώργος Καραδήμας με 43 βαθμούς, όσους είχαν και οι δεύτεροι Ιταλοί Α. Τότι- Μ. Ζάνι. Έγιναν τέσσερις κούρσες και έτρεξαν 83 σκάφη.

Καλά, όμως, πήγαν κι άλλοι Έλληνες αθλητές που πήραν μέρος σε αυτούς τους αγώνες. Συγκεκριμένα οι Π. Μαμούνης- Μ. Ζενετζιδάκης τερμάτισαν 9οι, οι Τ. Αθανασόπουλος-Δ. Τάσσιος 10οι  και οι Ι. Μουστακαριάς-Ν. Κίλιας 11οι .

Από εκεί και πέρα οι Η. Φαφαλιός-Π. Μαγουλάς ήρθαν 40οι, οι Α. Αρβανίτης-
Δ. Παππάς 51οι, οι Γ. Δρόσος-Ν. Γιωτόπουλος 55οι, οι Κ. Ισχάκης-Ν. Γεωργακόπουλος 63οι.

Στα κορίτσια πήγαν πολύ καλά οι Σ. Μπακατσιά-Ν. Παπαγεωργίου, οι οποίες τερμάτισαν 6ες σε 56 σκάφη

ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ RSX

Στο Ελιάτ του Ισραήλ διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας

RSX  και στους άντρες μετά και την 7η κούρσα ο Βύρωνας Κοκκαλάνης είναι 11ο με 47 βαθμούς.