8 Αυγ 2016

Παγκόσμιος πρωταθλητής στα laser 4,7 ο Δημήτρης Παπαδημητρίου

Θρίαμβος του Δημήτρη Παπαδημητρίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ 4,7 που ολοκληρώθηκε στο Κίελο της Γερμανίας. Ο ιστιοπλόος του Ν.Ο Β πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο σε σύνολο 256 αθλητών.

Στις 11 ιστιοδρομίες που έγιναν ο Ελληνας παγκόσμιος πρωταθλητής τερμάτισε 3, 2, 1, 1, 1, 3, 12, 14, 2, 11, 1 και συγκέντρωσε 25 βαθμούς. Την 2η θέση κατέλαβε ο Ιταλός Γκ. Γκαλινάρντο και την 3η ο Ισπανός Π. Πονσέτι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον περασμένο μήνα ο Παπαδημητρίου κατέκτησε και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γαλλίας με πολύ μεγάλη συμμετοχή σκαφών και με το χρυσό στην Γερμανία απέδειξε ότι είναι μεγάλος αθλητής και ικανός για μια λαμπρή καριέρα σε διεθνές επίπεδο.

Από τους υπόλοιπους Ελληνες καλά πήγαν ο Αιμ. Μόνος, ο οποίος τερμάτισε 17ος, ο Γ Μαρίνος με την 18η θέση και ο Ι. Γεωργάκης με την 19η.

Στα κορίτσια πολύ καλά πήγε η Ε. Τσάλτα, η οποία πήρε την 13η θέση σε σύνολο 126 σκαφών.