26 Ιουν 2017

Ιστιοπλοία: Το χρυσό μετάλλιο στα 420 κατέκτησαν στο Κιέλο οι Αθανασόπουλος-Τάσσιος

Άλλη μία μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα σε σπουδαίους διεθνείς αγώνες. Στη ρεγκάτα του Κιέλου με την επωνομασία “Kieler Woche” οι Τέλης Αθανασόπουλος Γιόγκο – Δημήτρης Τάσσιος κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 420.

Οι αθλητές του ΝΟΤΚ ήταν εντυπωσιακοί και σε 10 ιστιοδρομίες πήραν πέντε πρώτες θέσεις. Συγκεκριμένα τερμάτισαν 1,1,2, 2, 1,1, 1, 3, 5, 5 και με 17 βαθμούς ποινής ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Έτρεξαν 135 σκάφη από 13 χώρες.

Στην ίδια κατηγορία οι Χ. Μαρίνου – Χ. Μαζαράκη ήταν 67ες στην γενική βαθμολογία με 194 βαθμούς.

Στα Λέιζερ Ράντιαλ μετά από 9 ιστιοδρομίες η Βασιλεία Καραχάλιου πήρε την 5η θέση με 47 βαθμούς σε σύνολο 70 σκαφών.

Στα 49er μετά από 12 κούρσες οι Π. Καμπουρίδης - Σ.Νούτσος κατέλαβαν την 62η θεση με 312 βαθμούς σε σύνολο 69 σκαφών.

Στα 2,4mr έγιναν 10 ιστιοδρομίες και ο Θ. Χωραφιάρης τερμάτισε 38ος με 312 βαθμούς σε σύνολο 43 σκαφών.

Η ανακοίνωση του ΝΟΤΚ

Σε ανακοίνωσή του ο Ναυτικός Όμιλος Τζιτζιφιών -Καλλίθεας αναφέρει:

"Με Χρυσό μεταλιο στα 420 στις αποσκευες τους απο την εβδομαδα Κιελου Γερμανιας επιστρέφουν οι αθλητές του ΝΟΤΚ Τέλης Αθανασόπουλος -Δημήτρης Τάσσιος !!! Οι παγκόσμιοι πρωταθλητες U17 ως Εθνική Ελλαδος κατάφεραν ανάμεσα σε 135 συμμετοχες απο 13 χωρες και μετα απο 10 κουρσες ανέβασαν την ελληνική σημαία στην πρωτη θεση του βάθρου ! Εξαιρετική ηταν και η παρουσία των Νούτσος Στέλιος - καμπουριδης Παναγιώτης 49er αλλα και του Πρωταθλητή ΑμεΑ του ΝΟΤΚ Θοδωρη Χωραφιαρη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ιστιοπλοιας ΑμεΑ στα 2.4mr. Οι ιστιοδρομίες διεξήχθησαν κάτω απο έντονες καιρικές συνθήκες αλλα οι αθλητές του Ναυταθλητικου Ομιλου Τζιτζιφιων Καλλιθέας κατάφεραν και εκαναν για μια ακομη φορά περήφανη την Ελλάδα!

Συγχαρητηρια στους αθλητές και στον προπονητή τους Δημήτρη Ψωμιαδη!